Hire Ashdown MAG C210T-300 Bass Guitar Amp
Product image 1
Specification
Power Output 300 Watt
Power Requirement 230V
Speaker Outputs 2 x Jack Sockets
Frequency Response -3dB at 17Hz and 30Khz
High Instrument Input Impedance 3.9m Ohms, input range 150mV - 20mV p-p
Low Instrument Input Impedance 10K Ohms, input range 300mV - 40V p-p
Line Input Impedance 10K Ohms, input level 0dBu nominal
Tuner Output  Impedance 22K Ohms, Level 0dBu nominal
DI Output 600 Ohms balanced, Level -20dBu nominal
Impedance 8 Ohm
Output Impedance
Minimum 4 Ohm
Signal to noise  Better than 80dB (EQ Flat)
EQ Bass +/- 15dB @ 100Hz Lo Mid +/- 15 dB @ 220Hz Middle +/- 15dB @ 660Hz Hi Mid +/- 15 dB @ 1.6kHz Treble +/- 15dB @ 7kHz shelving deep.
Effects send
Impedance 22k Ohm, level 0dBu nominal
Effect Return Impedance 22k Ohm. Level 0dBu nominal
Distortion
Less than 0.5% THD
Weight (kg) 35
H x W x D (mm)
581 x 610 x 355
Read our Hire Terms And Conditions here:
Specification
Power Output 300 Watt
Power Requirement 230V
Impedance 8 Ohm
Output Impedance
Minimum 4 Ohm
Effects send
Distortion
Less than 0.5% THD
Weight (kg) 35
H x W x D (mm)
581 x 610 x 355
-65%
Description
Power Requirement 230V
Impedance 8 Ohm
Minimum 4 Ohm
Less than 0.5% THD