Meinl Byzance Big Apple Dark 22" Ride Cymbal B22BADAR
Product image 1
1 / 3
Diameter 22"
Weight Medium Thin
Look:
Material B20
Finish Dark
Sound:
Music Style Rock, Pop, Fusion, Funk, RNB, Reggae, Studio
Character Complex, Musical, Earthy, Natural, Sensitive, Smooth, Vintage
Sustain Short
Volume Low
Timbre Dark
Pitch Low
Diameter 22"
Weight Medium Thin
Look:
Material B20
Finish Dark
Sound:
Sustain Short
Volume Low
Timbre Dark
Pitch Low
-65%
Description
Diameter 22"
You may also like
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Meinl Byzance Dual 18" Crash Cymbal B18DUC
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Meinl 18" HCS Crash Cymbal HCS18C
Thumbnail 1
Meinl Byzance Traditional 18" Medium Thin Crash Cymbal B18MTC
Thumbnail 1
Meinl Classics Custom Dark 18” China Cymbal CC18DACH
Meinl 16" HCS Trash Crash Cymbal HCS16TRC
Meinl 10" Byzance Vintage Trash Splash Cymbal B10TRS
Meinl Byzance Traditional 14" Medium Hi-Hat Cymbals B14MH
Meinl HCS 14" Crash Cymbal HCS14C
Meinl 10" HCS Splash Cymbal HCS10S