Meinl Byzance Dual 20" Trash China Cymbal B20DUTRCH
Product image 1
1 / 4
Meinl Byzance Dual 20" Trash China Cymbal
Specifications
  • Cymbal Type: China
  • Size: 20"
  • Music Style: Gospel, Funk, Fusion, Jazz, Pop, R&B, Studio
  • Pitch: Low-Mid
  • Character: Complex, Full-bodied, Musical, Sensitive, Smooth, Warm
  • Timbre: Mid-Dark
  • Volume: Low
  • Sustain: Medium to Short
  • Lathe: None, Narrow Blade
  • Finish: Raw, Brilliant, Traditional
  • Material: B20 Bronze
  • Shaping: Hand Hammered
  • To Clean: Meinl Cymbal Cleaner
Specifications
  • Cymbal Type: China
  • Size: 20"
  • Pitch: Low-Mid
  • Timbre: Mid-Dark
  • Volume: Low
  • Sustain: Medium to Short
  • Lathe: None, Narrow Blade
  • Material: B20 Bronze
  • Shaping: Hand Hammered
Description
  • Size: 20"
You may also like
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Meinl Byzance Dual 18" Crash Cymbal B18DUC
NEW
Thumbnail 1Thumbnail 2
Meinl 18" HCS Crash Cymbal HCS18C
Thumbnail 1
Meinl Byzance Traditional 18" Medium Thin Crash Cymbal B18MTC
Thumbnail 1
Meinl Classics Custom Dark 18” China Cymbal CC18DACH
Meinl 16" HCS Trash Crash Cymbal HCS16TRC
Meinl 10" Byzance Vintage Trash Splash Cymbal B10TRS
Meinl Byzance Traditional 14" Medium Hi-Hat Cymbals B14MH
Meinl HCS 14" Crash Cymbal HCS14C
Meinl 10" HCS Splash Cymbal HCS10S