Meinl Pure Alloy Custom 15 inch Extra Thin Hammered Hi Hat Cymbals PAC15ETHH
1 / 10
+5
The 15” Pure Alloy Custom Extra Thin Hammered Hihats feature a thin top and medium-thin bottom with extra-large hammering across the bow. The additional hammering works in dark tonality and warmth. Combined with the lighter weights, these Hi-Hats will open and react easily making them a sublime choice for many applications.
Description
You may also like
NEW
Meinl Byzance Dual 18" Crash Cymbal B18DUC
NEW
Meinl 18" HCS Crash Cymbal HCS18C
Meinl Byzance Traditional 18" Medium Thin Crash Cymbal B18MTC