Meinl Pure Alloy Custom 16 inch Extra Thin Hammered Crash Cymbal PAC16ETHC
Product image 1
1 / 6
+1
The 16” Pure Alloy Custom Extra Thin Hammered Crash features a custom smoked-bronze top and brilliant bottom plus a thin weight and extra-large hammering across the bow. Producing a velvety crash under the stick due to the thinner weight, this cymbal speaks easily from whisper to roar. The additional hammering works in dark tonality and warmth.
          Description
              You may also like
              NEW
              Thumbnail 1Thumbnail 2
              Meinl Byzance Dual 18" Crash Cymbal B18DUC
              NEW
              Thumbnail 1Thumbnail 2
              Meinl 18" HCS Crash Cymbal HCS18C
              Thumbnail 1
              Meinl Byzance Traditional 18" Medium Thin Crash Cymbal B18MTC
              Thumbnail 1
              Meinl Classics Custom Dark 18” China Cymbal CC18DACH
              Meinl 16" HCS Trash Crash Cymbal HCS16TRC
              Meinl 10" Byzance Vintage Trash Splash Cymbal B10TRS
              Meinl Byzance Traditional 14" Medium Hi-Hat Cymbals B14MH
              Meinl HCS 14" Crash Cymbal HCS14C
              Meinl 10" HCS Splash Cymbal HCS10S